Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ASP.NET 2.0 Hosting

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò intact. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dimitrisv στις 01-02-2006, 06:23. Υπάρχουν 29 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (30 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  31-12-2005, 18:13 8297

    ASP.NET 2.0 Hosting

    Μήπως γνωρίζετε ποιοί ISPs υποστηρίζουν την πλατφόρμα ASP.NET 2.0 στην Ελλάδα γιατί ύστερα απο επικοινωνία που είχα με τα τεχνικά τμήματα απο τους 3 ISPs που παρουσιάστηκαν στο Microsoft Event οι δύο δεν την υποστηρίζουν (και ούτε γνωρίζουν πότε θα ξεκινήσουν) ενω με τον τρίτο παρά τις προπάθειες μου δεν έχω καταφέρει ακόμα να μάθω.
  •  31-12-2005, 21:47 8304 σε απάντηση της 8297

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Μα, είχα μείνει με την εντύπωση ότι τουλάχιστον 2 είχαν ήδη έτοιμα πακέτα. Αν θυμάμαι καλά το είχε πει ο κύριος από τη Miscrosoft Hellas που παρουσίασε το event. Αν θυμάμαι καλά, ο ένας ήταν η Forthnet. Αυτοί τι σου είπαν;
    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  01-01-2006, 14:12 8309 σε απάντηση της 8297

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Είσαι σίγουρος ότι θέλεις ελληνικό host? Η τελευταία φορά που έμπλεξα με έναν, εκτός του ότι ο λόγος υπηρεσιών/τιμή του ήταν εξωπραγματικά χαμηλός (όπως και στην πλειονότητα αυτών), τα προβλήματα και η έλλειψη τεχνογνωσίας ξεπερνούσαν τα όρια ανοχής μου.
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  03-01-2006, 14:38 8338 σε απάντηση της 8297

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Παρόμοια εμπειρία είχα κι εγώ με την "Διχτότρυπα" (μαντέψτε όνομα). Όταν είχε βγει το .NET 1.0 έλεγαν ότι έκαναν hosting, μόνο που δεν έκαναν και προσπαθούσαν να το ενεργοποιήσουν για το site σου όταν το ζήταγες. Μόνο που δεν είχαν πεπειραμένους τεχνικούς σε αυτές τις θέσεις, κι έτσι έπρεπε ή να καθοδηγείς εσύ τον τεχνικό, ή να περάσεις μια ωραία διαδικασία όπου πρώτα δεν δούλευε το ASP.NET, μετά δεν δούλευε το ASP μετά δεν ήξερες τί δούλευε και πότε. Αυτό κι αν ήταν remote debugging!

    Μην θεωρείτε πάντως σίγουρο ότι το τμήμα μάρκετινγκ του κάθε ISP επικοινωνεί με το τεχνικό τμήμα. Που ξέρεις, μπορεί το τεχνικό τμήμα να μαθαίνει τώρα από τους πελάτες ότι πρέπει να υποστηρίξει ASP.NET 2! Μπορεί να είπαν κάποιοι "Ναι, έχουμε" για να πουλήσουν μούρη και να υπολόγιζαν ότι θα πάρει 4-5 μήνες μέχρι να χρειαστεί να τηρήσουν τις υποσχέσεις τους. Το τεχνικό τμήμα τώρα θα πρέπει να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά.

    Δεν νομίζω πάντως ότι υπάρχει λόγος να κρύβουμε τα ονόματα αυτών που υποσχέθηκαν .NET 2 και τώρα λένε ότι δεν έχουν. Αν γίνει αρκετή φασαρία, θα ακούσουν (θα τους κάνουμε να ακούσουν).
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  03-01-2006, 14:59 8341 σε απάντηση της 8297

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Αγαπητοί κύριοι. Σας ανακοινώνω ότι η εταιρία μου, ΤρίαΚιλάΚώδικα Α.Ε., από σήμερα παρέχει υπηρεσίες web hosting με MS .Net Framework 3.0. Θα ενημερώσουμε σχετικά και την Microsoft Hellas ώστε να παρουσιάσει στο κοινό τις νέες μας υπηρεσίες. Παρακαλώ αναμείνατε σχετική ενημέρωση από την ίδια την Microsoft τις προσεχείς ημέρες...

    Μήπως, αν είναι έτσι όπως τα λέτε, το φταίξιμο δεν είναι μόνο των providers στην συγκεκριμένη περίπτωση;

     


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  03-01-2006, 15:10 8342 σε απάντηση της 8297

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Δεν νομίζω ότι εμπλέκεται πουθενά η Microsoft. Αν οι ISPs δεν έχουν τη δυνατότητα, γιατί τη διαφημίζουν? Οι beta εκδόσεις έχουν βγει τόσο καιρό τώρα, αν ήθελαν να παρέχουν αυτή την υπηρεσία, μπορούσαν άνετα να ετοιμαστούν. Και η τελική έκδοση έχει βγει εδώ και 2 μήνες.


    Εκτός βέβαια και αν υποστηρίζουν μεν .NET 2 αλλά σε δικό σου virtual server Stick out tongue [:P]


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  03-01-2006, 16:42 8344 σε απάντηση της 8297

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Μα η MS "πάτησε" πάνω τους για να δείξει ότι το προϊόν είναι ήδη διαθέσιμο. Δεν θα έπρεπε να έχει ελέγξει ότι όντως διαθέτουν αυτό που καταλαβαίνει ο πολύς ο κόσμος από την ανακοίνωση; Εγώ δεν το άκουσα από κανέναν ISP (όχι ότι το είχα ψάξει μέχρι τότε), αλλά από το στόμα της MS. Και μόλις το άκουσα, την εμπιστεύθηκα. Λέω "για να το λέει ο φίλος που μιλάει, πάει να πει ότι ο ISP έχει δουλέψει με την MS, και άρα παίζει...". Γιατί, μη μου πεις ότι η MS είδε την διαφήμιση του ISP και αποφάσισε να μεταφέρει τα περιεχόμενα της διαφήμισης στην παρουσίαση των προϊόντων της...

    Anyway, όπως και να 'χει, αυτό που έχω καταλάβει τους περασμένους μήνες, είναι ότι ήμουν χαζός και ότι η αξιοπιστία αυτών που λέει η MS δεν είναι σε καμία περίπτωση στο 100%. (το συμπέρασμα, όχι μόνο από το συγκεκριμένο, αν αληθεύει, ξαναλέω, γιατί δεν το έχω ψάξει προσωπικά, ούτε μόνο από το VS2005 για το οποίο αναφέρθηκα προσφάτως).


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  03-01-2006, 16:43 8345 σε απάντηση της 8297

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Ξέχασα: Διευκρίνηση: Ασχολούμαι μόνο με την MS, γιατί τους ISPs (τουλάχιστον τους ελληνικούς) δεν τους είχα ποτέ και σε καμιά σοβαρή εκτίμηση...
    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  03-01-2006, 17:55 8347 σε απάντηση της 8297

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Θυμάται κανείς ποιοι providers αναφέρθηκαν στο launch event ότι ήδη παρέχουν από τις 9/12/05 φιλοξενία με .net 2.0; Γιατί ψάχνω στα sites αυτών που θυμάμαι εγώ (Forthnet και HOL) και δεν βρίσκω κάτι. Ίσως να μην θυμάμαι καλά...
    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  03-01-2006, 18:04 8348 σε απάντηση της 8297

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Sorry, για τα απανωτά... το βρήκα μόνος μου από το slide της παρουσίασης. Είναι το 5ο slide της ελληνικής παρουσίασης και γράφει:

    Ανακοινώνουμε σήμερα
    ASP.NET 2.0 Hosting
    Forthnet, HOL, Otenet
    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  03-01-2006, 18:40 8349 σε απάντηση της 8297

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Ελληνικός ISP για Webhost? Ευχαριστώ, δε θα πάρω.
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  04-01-2006, 01:30 8355 σε απάντηση της 8297

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Καλά, τί μπορεί να κάνει η Microsoft? Πως θα μαντέψει ότι ο ISP λέει παραμύθια? Και τί έλεγχο να κάνει? Πες ότι έκανε έλεγχο, δηλαδή τί έλεγχο να κάνει? Θα τις έδειχναν οι ISPs μερικά μηχανήματα που τρέχουν ASP.NET 2.0, είπαν και ότι την ημέρα του Launch θα αρχίσει η εμπορική διάθεση της υπηρεσίας, και μία ημέρα μετά το ακυρώσανε. Τί θα μπορούσε να κάνει η Microsoft?

    Να ζητήσει να διαφημιστεί πρώτα η υπηρεσία? Σου λέει ο άλλος "Το ξεκινάω μια μέρα πριν το launch, αχ, καθυστέρησε λιγάκι". Ή σου λέει "Θα το ξεκινήσω ταυτόχρονα".
    Ή μήπως θα έπρεπε να κάποιος από τη Microsoft να πάρει τηλέφωνο στο τμήμα πωλήσεων και να παραστήσει τον πελάτη? Θα πει ο ISP "Δεν το έχουμε ακόμα, θα το έχουμε μετά το launch".

    Εδώ που τα λέμε, το τελευταίο είναι δουλειά δική μας και των περιοδικών, όχι της Microsoft. Χμμ, λέω να αρχίσω τα τηλεφωνάκια αύριο.

    Α, ναι. Και να σας γράψω την ταλαιπωρία που είχα με τη "Διχτότρυπα" όταν προσπάθησα να αγοράσω ευρυζωνικόν πακέτον. Ούτε online φόρμα δεν είχαν οι αχαρακτήριστοι. Τελικά αγόρασα από άλλο ISP.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  04-01-2006, 09:50 8359 σε απάντηση της 8297

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Καλά, δίκιο έχεις, απλά έχω την αίσθηση ότι είπε πολύ "ελαφρά τη καρδία"... Εγώ πάντως δεν είδα κάποιον ISP να το πει από μόνος του. Ούτε ανακοίνωση είδα, ούτε σε κάποιο site το βρήκα. Άρα πως μπορώ να κατηγορήσω τον ISP; Δείξτε μου μια ανακοίνωση κάποιου από αυτούς που να λέει ότι έχει ASP.NET 2.0 να το ψάξω...
    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  04-01-2006, 11:45 8364 σε απάντηση της 8297

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Δυστυχώς τα πράγματα είναι έτσι όπως τα περιγράφετε ίσως και λιγο χειρότερα.

    Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι σε ερώτηση που έκανα πρίν απο μια εβδομάδα σε μεγάλο provider για το αν υποστηρίζουν τoν SQL Server 2005 μου είπαν "όχι ακόμα γιατί είναι σε beta".

    Οσον αφορά στην ανακοίνωση στο Microsoft event για ASP.NET 2.0 hosting θεωρώ οτι μια εταιρεία όπως η Microsoft που οργανώνει μια τέτοια εκδήλωση για να κάνει την επίσημη παρουσίαση προιόντων της στην Ελλάδα θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτική. Θεωρώ ότι το κομμάτι των developers που εξαρτώνται απο το hosting είναι πολύ μεγάλο.

    Θα ήθελα επίσης να θίξω ένα σχετικό πρόβλημα hosting που έχω με κάποιο provider μήπως και καταλάβω τι συμβαίνει πραγματικά.

    Είχα αναπτύξει μερικά websites σε ASP.NET 1.1, C#, SQL Server 2000, Win SERVER 2000. Ολα πήγαιναν καλά μέχρι που ο provider έκανε αναβαθμίσεις στο λογισμικό του (win server 2003). Απο τότε αρχίσαν τα προβλήματα και οι εφαρμογές μου δεν παίζαν ή παίζαν "μερικώς". Το προβλημα εντοπίστηκε σε bug πρoιόντος της Microsoft (o filer κατά τα λεγόμενα του provider) καί λύθηκε με μεταφορά σε Win Server 2000. Αυτα συνέβησαν 2 μήνες πρίν. Ελα όμως τώρα που ο provider λέει ότι όλα τα web sites θα μεταφερθούν ξανά σε Win 2003 Server και το πρόβλημα θα εμφανιστεί πάλι γιατί η Microsoft δεν το έχει φτιάξει (πάλι κατά τα λεγόμενα του provider).

    Μήπως γνωρίζει κάποιος τίποτα σχετικό?
  •  04-01-2006, 11:52 8365 σε απάντηση της 8297

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Filer? Αυτό μου θυμίζει λίγο macintosh! Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα στα Windows!

    Πάντως, ξεκίνησα κι εγώ τα τηλεφωνάκια. Ο ένας provider μου είπε ότι δεν δίνει, και όταν ρώτησα, μα καλά, το ανακοινώσατε, μου είπαν θα με ξαναπάρουν σε λίγο. Είδομεν.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Σελίδα 1 από 2 (30 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems